Profesor Jan Woleński doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

14 stycznia 2020 roku Profesor Jan Woleński, wybitny polski filozof, absolwent i wieloletni wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjaciel Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Nadanie doktoratu to inicjatywa dwóch wydziałów: Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz Wydziału Prawa i Administracji.

– Jest przykładem filozofa zaangażowanego, nieobojętnego na otaczającą go rzeczywistość. Co więcej zatroskanego o to, aby myśl filozoficzna w Polsce była ważnym składnikiem kultury, skłaniającym do dyskusji, dotyczących ważnych zagadnień życia społecznego, a także aby liczyła się w skali szerszej niż krajowa. Dodać należy, iż do tego, aby tak było sam przyczynia się w stopniu znaczącym – napisał w recenzji doktoratu prof. Ryszard Kleszcz z Uniwersytetu Łódzkiego.

– Nie można przemilczeć także rozległej działalności publicznej Woleńskiego, w której daje się on poznać jako niestrudzony obrońca racjonalności, wierzący, że siła argumentu może pokonać najsilniejsze uprzedzenia, a jasny styl i klarowność myśli są antidotum na chwyty erystyczne i bełkot przepełniający dyskurs społeczno-polityczny – napisał prof. Bartosz Brożek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Polskim filozofom z reguły nie udaje się przebić do czołówki światowej. Talent i gigantyczny nakład pracy Jana Woleńskiego pozwoliły mu taką znakomitą pozycję w świecie osiągnąć. Jak nikt inny z rodaków przysłużył się też promocji dokonań wcześniejszych polskich logików i filozofów – uważa trzeci recenzent doktoratu, prof. Jerzy Pogonowski z UAM.

Załączamy listy gratulacyjne dla Profesora Woleńskiego od dr hab. Jacka Nowaka, prof. UJ Prodziekana ds. ogólnych Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr hab. Leszka Sosnowskiego, kierownika zespołu Cyfrowego Archiwum Romana Ingardena.

Link do fotorelacji z wydarzenia:

JWolenski_Gratulacje_JNowak-.pdf
JWolenski_Gratulacje_LS.pdf